Ako grilovať cuketu, šampiňóny, baklažán a ďalšiu zeleninu
Máte už dosť grilovaného mäsa a špekáčikov? Možno je načase zmeniť letné menu. Čo tak nechať hrať hlavnú rolu napríklad na šťavnaté a pritom dochrumkava opečené cukety? Tie sú každoročne v lete hitom nielen na grilovanie. Na rošte však môžete chutne pripraviť a spracovať aj inú zeleninu. Servírovať ju môžete tak, že na tanieri bude hrať prím, alebo ako prílohu vhodnú k mäsu, syru či rybám.
Ako grilovať cuketu
Ak máte malé plody, stačí ich poriadne umyť a pozdĺžne prekrojiť na veľké plátky hrubé zhruba pol centimetra. Ak máte staršie a väčšie cukety zo záhradky, nakrájajte ich na kolieska. Ak majú už veľké semená, jadrovník vydlabte.
Kolieska cukety osoľte, nechajte zhruba pol hodiny vypotiť a osušte papierovou utierkou. Potom vložte do misy, pokvapkajte olejom, okoreňte a pretrepte. S olejom to neprežeňte. Troška tuku je dôležitá pre správnu chuť, vstrebávanie vitamínov a tepelnú úpravu, ak by však cuketa olejom nasiakla, nepochutnáte si na nej. Olej vyberte taký, ktorý sa neprepaľuje pri nízkej teplote. Napríklad repkový, ryžový alebo olivový vhodný na tepelnú úpravu. Ak grilujete veľké plátky cukety, nedávajte ich na premiešanie do misy, ale olej na ne rozotrite alebo nastriekajte rozprašovačom a rovnomerne okoreňte.
Pripravenú cuketu pomocou klieští rozložte na rošt poriadne rozpáleného grilu, ale mimo priameho dosahu plameňov. Ideálna teplota je 230 °C a viac. Z každej strany nechajte pripravovať 4 až 6 minút. Potom nechajte ošľahnúť plameňmi a vyberte.
TIP (Z) RAJNICE
Naloženú cuketu môžete pripraviť aj na sporáku. Ako na to? Použite grilovaciu panvicu. Vďaka nej budú na kolieskach opečené prúžky ako z grilu a neutopíte cuketu v tuku.
Do akého korenia cuketu na grilovanie naložiť
V obchodoch nájdete rôzne grilovacie zmesi na zeleninu. Môžete teda použiť priamo ich, ale pozor, niektoré obsahujú aj soľ, tak nech cuketu nepresolíte. Alebo sa inšpirujte zložením grilovacích korení a namiešajte si zmes zo (sušených) byliniek sami. Použite napríklad oregano, bazalku, koriander a tymian, cesnak, mletú papriku, mleté horčičné semienko a čerstvo mleté čierne korenie. Pozor na použitie čerstvej bazalky, rýchlo pri tepelnej úprave zhorkne.
Ak chcete vyskúšať niečo netradičné, pokvapkajte cuketu pred grilovaním ešte červeným balzamikom alebo vínnym octom.
Ku grilovanej cukete sa tiež hodí chutný dip. Pripraviť môžete napríklad jednoduchý cesnakový. Do misky dajte biely jogurt a kyslú smotanu, pridajte čerstvo prelisovaný cesnak, lyžičku horčice, osoľte, okoreňte alebo posypte mletou štipľavou paprikou a nasekajte do dipu čerstvú pažítku. Prípadne použite namiesto toho sušené korenie na bylinkové maslo.
TIP (Z) RAJNICE
Ak máte predsa len chuť na poriadny steak, prečítajte si naše tipy na to, ako naložiť mäso na grilovanie.
Aká ďalšia zelenina sa okrem cukety hodí na gril
K cukete môžete pridať aj ďalšie druhy zeleniny a vytvoriť chutnú zmes alebo špízy. Hodí sa predovšetkým baklažán, paprika a cibuľa. Výborne však chutia aj paradajky, šampiňóny, patizóny, zeler alebo špargľa.
Vybrané kúsky poriadne umyte a nakrájajte na rovnako veľké kúsky. Pokvapkajte olejom a okoreňte rovnako, ako sme opísali vyššie pri cukete. Čas prípravy je pri zelenine, ktorá nie je taká mäkká ako cuketa, potrebné predĺžiť až na 25 minút. Ak grilujete zemiaky či mrkvu, pri nich počítajte minimálne s ešte raz takým dlhým časom. Preto ich nemiešajte do zmesí, ale dávajte na gril zvlášť a prípadne zmiešajte do šalátu, až budú všetky druhy hotové.