
Ako správne marinovať mäso na grilovanie, aby si všetci pochutnali
Radi grilujete, ale obávate sa, aby ste mäso dobre marinovali a nepodávali hosťom neochutený steak alebo presolený špíz? Máme pre vás tipy na grilovanie, ktoré zaručene pripravia dobroty, pri ktorých si všetci budú oblizovať prsty.
Základom chutného steaku je kvalitné mäso. Ideálne chladené alebo v prípade červeného mäsa chladené a vákuovo vyzreté. Ak rozmrazujete mäso, vyberte ho z mínusových teplôt v dostatočnom predstihu a uistite sa, že ho nerozmrazujete rýchlo v mikrovlnnej rúre. Najlepšie je zabezpečiť simäso na grilovanie u renomovaného mäsiara. Potom môžete ľahko nakrájať steaky vysoké 2 až 3 cm. Plátky grilu z hypermarketov sú zvyčajne príliš nízke. Kusy mäsa pripravené na grilovanie neklepte.
Zabudnite na marinády kúpené v obchode
Kúpené marinády zbytočne zhoršujú chuť mäsa. Zmes na marinovanie steakov si môžete ľahko pripraviť z olivového oleja, korenia a byliniek. Cesnak, tymian alebo rozmarín budú chutiť výborne. Čerstvý tymian a rozmarín môžete použiť aj na ozdobu mäsa na grile. Táto kombinácia je ideálna na prípravu hovädzích steakov, ale je univerzálne použiteľná na všetky druhy mäsa.
Do marinády na bravčovú krkovičku použite horčicu alebo med pre výraznejšiu chuť a kuracie mäso marinujte v jogurte s bylinkami a citrónovou šťavou. Ak grilujete jahňacie mäso, použite rozmarín, cesnak alebo borievku, pretože rozptyľujú špecifickú vôňu tohto druhu mäsa.
Mäso marinujte v pripravenej zmesi aspoň 24 hodín, aby mohlo absorbovať všetky chute a zmäklo. Soľte až po marinovaní, inak mäso zbytočne pustí šťavu.
Tip z Kastroliku
Ak si nie ste istí množstvom soli, spomeňte si na tip profesionálov. Na mäso dávajú toľko gramov soli, koľko sú 2 % hmotnosti surového mäsa. Ak solíte menej, počítajte s 1,8 %. Okrem steakov môžete tento výpočet použiť aj na hamburgery, sekanú, steaky, skrátka na akýkoľvek recept s mäsom. Nezabudnite, že soľ sa môže niekedy nachádzať aj v korení.
Ak budú na grilovačke aj deti, vyberte pre ne chudšie a menšie kusy mäsa; ideálne sú morčacie alebo kuracie prsia alebo bravčová panenka. Marinádu pripravte z jogurtu a trochy byliniek, ale nepoužívajte ostré korenie ani príliš veľa cesnaku.
Recepty na marinády
A pretože niekedy neradi varíme od oka, prinášame tri recepty na osvedčené kombinácie ingrediencií, ktoré dodajú mäsu tú správnu chuť.
Medovo-pivná marináda: 100 ml svetlého piva, 100 ml sójovej omáčky, 2 lyžice medu, 2 roztlačené strúčiky cesnaku, vetvička rozmarínu a lyžička sladkej papriky.
Horčicová marináda: 4 lyžice olivového oleja, 2 roztlačené strúčiky cesnaku, 1 lyžica horčice, 1 lyžička sladkej papriky, korenie, 1 lyžička soli.
Jogurtová marináda: pohár bieleho jogurtu, lyžica olivového oleja, lyžička mletej červenej papriky, hrsť nasekaných lístkov čerstvej bazalky, lyžica sójovej omáčky, štipka soli.
Mäso pokládajte na rozpálený gril
Už sme spomínali, že mäso by malo byť marinované aspoň 24 hodín, ale nebojte sa ho nechať marinovať aj dlhšie. Hodinu alebo dve pred grilovaním ich nechajte vychladnúť na izbovú teplotu. Steaky z chladničky nikdy nedávajte priamo na rozpálený gril. Ak ste mäso marinovali v olejovej marináde a budete ho grilovať na grile, zotrite prebytočný olej, aby zbytočne nekvapkal do ohňa a nespôsoboval jeho vzplanutie, a osoľte ho, ako je uvedené vyššie.
Pripravené steaky položte na dostatočne rozpálený gril (približne 250 °C), ale nie taký horúci, aby sa mäso na povrchu pripálilo. Potom postupne mierne znižujte teplotu, ale je dôležité, aby sa mäso na začiatku zatiahlo a nepustilo šťavu. Preto na otáčanie mäsa nepoužívajte vidličku ani iné špajdle, ale zaobstarajte si grilovacie kliešte alebo iné praktické obracačky.