Recepty z tekvice: dáte si kompót, gnocchi, kapustu alebo polievku?
Kto si na jeseň nepripraví žiadnu dobrotu z tekvice, ten akoby toto obdobie v roku preskočil. Ak vám v záhone vyrástlo pár bachratých oranžových krásavíc alebo ste objavili tekvice u farmára či v obchode, potom pre vás máme pár tipov, ako si z nich pripraviť poriadnu dobrotu aj ako urobiť zásoby na zimu. A nezabudnite si jednu schovať na Halloween, nech máte čo vyrezať na výzdobu.
Recept na tekvicovú polievku
Tekvicová polievka, to je skrátka klasika, bez ktorej sa v sychravých jesenných dňoch nezaobídeme. Postup je jednoduchý. Dužinu hokkaida alebo maslovej tekvice si nakrájajte na kocky, osmažte na masle s kolieskami póru a/alebo s nakrájanou cibuľou, pretlačeným cesnakom a bobkovým listom. Po osmažení zalejte zeleninovým vývarom a varte do zmäknutia tekvice. Potom vylovte bobkový list a všetko rozmixujte. Krémovosť polievke dodajte smotanou alebo (kokosovým) mliekom. Chuť dolaďte karí korením, čiernym korením a soľou. Pokvapkajte olivovým olejom.A čím tekvicovú polievku vylepšiť pri servírovaní? Okrem klasiky, ktorou je kyslá smotana, tekvicové semienka a nasekané bylinky, ju môžete dochutiť chrumkavou opraženou anglickou slaninou, rozdrobeným feta syrom alebo nastrúhaným parmezánom. K polievke podávajte chrumkavé krutóny z pečiva, opečenú hrianku alebo zapečenú bagetu.
Tekvica ako príloha
Ak už máte dosť tekvicovej polievky a chceli by ste vyskúšať netradičné recepty, pripravte tekvicu ako prílohu k hlavnému jedlu. Vybrali sme pre vás recepty na tekvicovú kapustu a tekvicové gnocchi.
Recept na tekvicovú kapustu
Tekvicu nastrúhajte na hrubom strúhadle, osoľte, pridajte rascu a rozvarte. Na zahustenie rozmiešajte hladkú múku vo vode a vlejte do rozvarenej „kapusty“. Nakoniec pridajte na masle osmaženú cibuľku a vmiešajte smotanu. Chuť vyvážte octom a soľou.
Tekvicová kapusta je najlepšia z tekvice odrody Goliáš. Podávať ju môžete s akýmkoľvek druhom mäsa, výborne bude chutiť bravčové pečené s knedľou práve s tekvicovou kapustou.
TIP Z RAJNICE
Ak si chcete na tekvicovej kapuste pochutnávať aj v zime, nastrúhajte si tekvicu, vo vrecúšku alebo v škatuľke zamrazte a kedykoľvek môžete z mrazničky vytiahnuť balíček pripravený na varenie.
Recept na tekvicové gnocchi
Na tekvicové gnocchi si pripravte 1 kg vydlabanej tekvice hokkaido, nakrájajte ju na kocky, dajte na plech vyložený papierom na pečenie, pokvapkajte olivovým olejom a do zmäknutia upečte v rúre. Po vychladnutí rozmixujte a prisypte 700 g polohrubej múky. Do cesta najemno nastrúhajte ešte 70 g parmezánu, osoľte a spracujte na mierne lepivú hmotu. Potom nechajte uležať vo fólii.
Po uležaní cesto vyklopte na pomúčenú dosku, rozdeľte na päť až šesť dielov, z každého vyvaľkajte valček a z valčeka krájajte rovnomerne gnocchi. Roztlačiť ich môžete ešte vidličkou. Gnocchi varte v osolenej vode, kým nevyplávajú na hladinu. Po vybratí ich nechajte odkvapkať a pofŕkajte (olivovým) olejom, aby sa nezlepili. Gnocchi podávajte k omáčkam, zamiešajte ich do šalátov alebo servírujte so strúhaným parmezánom a opraženou anglickou slaninou ako hlavný chod.
Tekvica ako maškrtenie
Tekvica sa dá pripraviť na sladký aj slaný spôsob. Vybrali sme pre vás dva recepty na maškrtenie, prvým z nich sú tekvicové mesiačiky zapečené so syrom, druhým je kompót, ktorým si môžete naplniť špajzu a urobiť si tak zásoby na zimu.
Recept na tekvicové mesiačiky zapečené so syrom
Tekvicu hokkaido rozkrojte, vydlabte a nakrájajte na tenké mesiačiky. Šupku pri tomto druhu tekvice okrajovať nemusíte. Rozmiešajte olivový olej so soľou a sušeným ligurčekom, cesnakom alebo iným korením. Mesiačiky tekvice naukladajte na plech vyložený papierom na pečenie, potrite olivovým olejom so soľou a bylinkami a posypte nastrúhaným syrom. Použiť môžete parmezán, čedar alebo iný obľúbený syr. Podávajte samostatne ako pochúťku na maškrtenie alebo ako prílohu.
Recept na tekvicový kompót s ananásom
Tekvicu olúpte a vydlabte z nej semienka. 3 kg tekvicovej dužiny nakrájajte na kocky, posypte ich 1 lyžicou kyseliny citrónovej a nalejte na ne 1 cl octu. Potom zalejte vodou, aby boli všetky kocky zaplavené, a nechajte 24 hodín stáť. Po 24 hodinách vodu zlejte.
V 0,75 l vody (alebo šťavy z ananásového kompótu, ktorý budete k tekvici pridávať neskôr) rozpusťte 1 kg kryštálového cukru na nálev. V pripravenom náleve varte tekvicové kocky do sklovita (kým nebude tekvica „priehľadná“). Môžete pridať klinček alebo škoricu (korenie je však dobré pred dávaním kompótu do pohárov vybrať, pretože je veľmi aromatické). Až bude tekvica uvarená do sklovita, primiešajte ananásový kompót – aby bolo v pomere cca 4 až 6 kociek tekvice na 1 kocku ananásu.
Tekvicové kocky s ananásom ešte 5 minút povarte. Potom naplňte do pohárov. Kocky tekvice a ananásu musia byť zaliate nálevom až po vrch, ak by teda do všetkých pohárov nálev nestačil, prevarte ešte trošku vody s cukrom a doplňte. Poháre s tekvicovo-ananásovým kompótom sterilizujte 10 minút na 80 °C.
Z uvedeného množstva (3 kg tekvice) budete mať 5 až 6 zaváracích pohárov Omnia s objemom 0,7 litra.
Tekvicový kompót môžete jesť samostatne, podávať k hydinovému mäsu s ryžou alebo k sladkému koláču.
TIP Z RAJNICE
Tekvicový kompót môžete tiež usušiť – v sušičke, na papieri na pečenie na radiátoroch alebo v mierne rozohriatej rúre. Z usušených kúskov je potom výborná maškrta, také zdravé domáce gumové „medvedíky“.