Ako na zaváranie ovocia, aby ste si v zime pochutili
Úroda sezónneho ovocia je občas taká veľká, že ju nestačíte zjesť. A v zime zbytočne vyberáte v supermarketoch ovocie dovážené z druhého konca sveta. Prečo si teda prebytky zo záhradky, z lesa alebo kúpené u slovenských farmárov nezavariť a neuchovať chuť leta aj na zimu?
Ako pripraviť čerešne, jablká, jahody a ďalšie ovocie na zaváranie
Každé ovocie treba na zaváranie pripraviť trošku inak. Samozrejmosťou pri každom je však odstránenie stopiek, zhnitých, plesnivých alebo rozpučených kúskov a nezrelých plodov. Potom ovocie umyte a nechajte na sitku odkvapkať. Niektoré plody treba pred ukladaním do zaváracích fliaš ešte upraviť:
Čerešne zavárajte celé aj s kôstkou, slivky a marhule takisto, alebo ich odkôstkujte a zavárajte ich rozpolené, broskyne výhradne rozpolené bez kôstky, jablká (jesenné aj letné) a hrušky ukladajte do fliaš rozkrájané na kúsky s vykrojenými jadrovníkmi, pri jahodách, čučoriedkach, brusniciach, ríbezliach, egrešoch a ďalšom drobnom ovocí stačí odstrániť stopky.
Pri plnení fliaš ovocie nezatláčajte, iba opatrne straste, aby sa vyplnili väčšie medzery. Fľaše by mali byť čisté a s funkčnými uzávermi. Ideálne vyvarené. Vo fľaši by po naplnení mali byť zhruba dve tretiny ovocia k jednej tretine nálevu. Základom nálevu na zaváranie je voda a cukor.
Koľko gramov cukru na jeden liter vody:
- Egreše 500 až 700 g,
- čučoriedky 550 g,
- marhule 400 g,
- broskyne 400 g,
- hrozno a celé slivky 350 g,
- ríbezle 800 g,
- hrušky 300 až 400 g,
- jahody 600 g,
- čerešne 300 až 500 g,
- jablká 300 až 400 g,
- rozpolené slivky 450 až 500 g,
- višne 600 g.
Mäkšie ovocie môžete priamo povariť zhruba päť minút v náleve a potom naberačkou preložiť do fliaš, doplniť nálevom, zaviečkovať a fľaše potom na vychladnutie otočiť dnom nahor. Krátke povarenie zabráni tomu, aby sa ovocie rozvarilo, ale zároveň ho dostatočne pripraví na zakonzervovanie. Klasickým spôsobom je potom zaliatie ovocia nálevom po zatrasení. V oboch prípadoch platí, že by tekutina vo fľaši mala dosahovať zhruba centimeter pod okraj.
TIP SPOD POKRIEVKY
Okrem toho, že majú zaváraniny výbornú chuť, vo fľašiach takisto dobre vyzerajú. Pohrajte sa preto s ich dozdobením. Vyskúšajte ozdobné fľaše na zaváranie alebo dekoračné nálepky na fľaše. Nálepky majú aj praktickú výhodu. Napíšete na ne, čo je obsahom fliaš a v akom roku bola fľaša zatvorená. Domáce kompóty budú tak vyzerať v špajze na poličke pekne alebo ich môžete využiť ako darček.
Zaviečkovávanie fliaš je časť prípravy zaváranín, pri ktorej by ste mali byť obzvlášť dôslední. Dôležité totiž je, aby sa pod viečkom nedostával do fľaše vzduch, inak sa ovocie pokazí. Uzatvorené fľaše (ak ste ich neplnili už rozvareným ovocím) vložte do zaváracieho hrnca, zalejte vodou, nastavte teplotu, čas a nechajte sterilizovať. Na najvyššej teplote (95 °C) zavárajte cca 10 minút brusnice, ostatnému ovociu nastavte 85 °C a vo fľašiach s objemom 0,4 l zavárajte: egreše, čučoriedky, jablká, jahody, maliny, slivky 15 minút; broskyne, hrušky, čerešne, višne 20 minút a marhule 25 minút. Ak ste ovocie naplnili do väčších fliaš s objemom 0,7 l, čas zavárania o päť až desať minút predĺžte.
A čo takto vyskúšať ovocnú kombináciu? Nebaví vás chuť jedného ovocia a chcete vyskúšať ovocný mix? Pochutnáte si napríklad na kombinácii ananásu s tekvicou, ríbezlí s ostružinami alebo jahôd s čerešňami. Do jablčného kompótu môžete pridať hrušky a na zvýraznenie chuti preložte kúsky ovocia klinčekom a škoricou. Zavárané slivky budú výborné s hrozienkami a troškou rumu.