Ako skladovať potraviny v kuchyni a v špajze
Pri varení potrebujeme mať poruke množstvo surovín. Múku, strukoviny, ovocie, čerstvú zeleninu aj korenie. Ako ich v kuchyni usporiadať a v čom ich uchovávať, aby ovocie a zelenina zostávali čerstvé, strukoviny nezvetrávali, korenie nestratilo vôňu a aby sa do múky nepustili mole?
Čo skladovať v chladničke
Do chladničky patria samozrejme mliečne produkty, mäso, ryby, morské plody a niektoré druhy ovocia a zeleniny (reďkvičky, šalát, čerešne, jahody či hrozno).
Zásoby rozmiestnite podľa teploty. Najmenej stupňov je v spodnej časti a s každou poličkou teplota zhruba o jeden stupeň rastie. Preto dole dajte neumytú zeleninu a ovocie. Nad to narovnajte mäso a ryby. Ideálne ich vložte do uzatvárateľných nádob, napríklad do sklenených škatuliek alebo mís, aby nekontaminovali ďalšie potraviny.
Do vrchných poličiek narovnajte syry, šunku a jogurty. Vo dverách chladničky je miesto na nápoje (mlieko, víno, džús) a tiež napríklad na rozrobené marmelády, kečupy či na maslo. Dajte však pozor na to, že vo dverách teplota kolíše kvôli otváraniu. Preto rýchlo zatvárajte dvere a nedávajte do dverných poličiek náchylné potraviny.
Pokiaľ nemáte špajzu či pivnicu, dajte do chladničky tiež vajcia. Z papierovej podložky ich preložte do plastovej škatuľky na vajcia, ktorá na rozdiel od kartónu nebude v chladničke vlhnúť. Všeobecne vajciam vyhovuje teplota až do +15 °C, takže ich môžete uskladňovať aj v špajze. Dôležité však je, aby sa nepotili, teda aby neboli v prostredí, kde príliš kolíše teplota.
Čo skladovať v škatuľkách a dózach
Škatuľky a dózy sú na skladovanie potravín praktické preto, že sa dajú pevne uzavrieť. Vďaka tomu držia potraviny bez prístupu vzduchu a vlhka, takže zostávajú čerstvé a nestrácajú svoju vôňu. Navyše, na rozdiel od originálnych obalov, chránia suroviny pred potravinovými moľami a ďalšími nepríjemnými škodcami. Na trhu nájdete plastové, sklenené či plechové škatuľky a zásobníky na sypké potraviny najrôznejších tvarov, v ktorých môžete skladovať:
- cestoviny,
- ryžu,
- šošovicu, fazuľu a ďalšie strukoviny,
- múky,
- soľ a cukor,
- ovsené vločky,
- orechy, hrozienka, kokos,
- cukrovinky,
- sladkosti,
- granolu, müsli a raňajkové cereálie,
- koreniny
- a ďalšie suroviny.
Dózy a škatuľky si po naplnení popíšte, aby ste vedeli napríklad o aký druh ryže ide, a umiestnite ich mimo priameho slnečného svetla. Vždy starostlivo zatvárajte, aby potraviny vnútri nezvetrali a aby sa do sypkých potravín nedostali mole.
Pri výbere nádob skontrolujte, že sú vyrobené zo zdravotne neškodného materiálu. Medzi najobľúbenejšiu a najkvalitnejšiu značku potravinových a desiatových boxov patria napríklad škatuľky Lock&Lock.
TIP (Z) KASTRÓLIKA
Na koreniny si obstarajte koreničky. Tieto špeciálne malé fľaštičky výborne tesnia, takže korenie nezvetrá, sú prispôsobené na každodenné otváranie a niektoré majú aj mlynček, ktorým do pokrmu namelie vždy čerstvé dochucovadlo.
Čo skladovať v špajze
Špajza by mala byť suchým, chladnejším a temnejším miestom v domácnosti. Pokiaľ to tak je, môžete v nej bez obáv uchovávať tekvice, zemiaky, cibuľu a cesnak, jablká, hrušky aj banány. Ďalej tiež zavareniny, pečivo, čokoládu a sladkosti, olej, ocot a nerozbalené zásoby múky, cukru, orechov, kávy či cestovín. A pokiaľ nemáte v špajze príliš vysokú teplotu, môžete do nej dať aj vajcia.
Čo skladovať v mrazničke
Mraziť sa dá mäso, klobásy, ryby, ale tiež napríklad pečivo, rozklepnuté vajcia, niektoré sezónne ovocie (čerešne, slivky, ríbezle, jahody a ďalšie), nasekané bylinky (napríklad pažítka), podusené huby, olúpané vlašské orechy a ďalšie (sezónne) prebytky. Vždy používajte vrecúška alebo plastové škatuľky vhodné do mrazničky. Sú pevné a majú kvalitné tesniace uzávery, takže suroviny v mrazničke nenapáchnu od ostatných.
Pamätajte na to, že aj zamrazenie má svoje limity a životnosť potravín v mrazničke nie je neobmedzená. Hovädzie a hydinové mäso tu neskladujte dlhšie ako 10 mesiacov, bravčové maximálne pol roka, ryby 4 mesiace a klobásy či mleté mäso maximálne 2 mesiace.
TIP (Z) KASTRÓLIKA
Do mrazničky nepatria už rozmrazené veci a potraviny s vysokým obsahom vody a soli (napríklad šunka), ďalej vajcia v škrupinke, med, mlieko, uhorka, kávové zrná, uvarené cestoviny, zemiaky či ryža a surové huby.